Jelonek w herbie miasta Cervia, stojącym przy ul. Cervi w Jeleniej Górze.

Autor: redakcja UMJG

23.9.2020 - 10:45

Wkrótce będą kolejne jelonki

Ubocznym, wprawdzie nie najważniejszym dla życia gospodarczego skutkiem epidemii jest zawieszenie tworzenia „alei jelonków”, to znaczy fundowania przez instytucje i firmy niedużych figurek jelonków, które – w granicach miasta – mogłyby tworzyć oryginalny szlak spacerowy.

Z różnych powodów, głównie ekonomicznych, z planowanego na rok 2020 „stada” stanęły dwa, wystawione nieco wcześniej, w pierwszej fazie przedsięwzięcia. „Rajcuś” przy Ratuszu i „Ekonomek”, przed wejściem do głównego obiektu Uniwersytetu Ekonomicznego. Miały stanąć kolejne – przy Książnicy, Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, przy Filharmonii, i w innych miejscach, bo do programu zgłosiło się też kilka większych, czy mniejszych zakładów pracy. Trzeba mieć nadzieję, że staną w przyszłym roku, zdecydowanie pewniej, niż w „pandemicznym” 2020, bo i dla mieszkańców, i dla przyjezdnych te figurki stanowią sporą atrakcję.

Niezależnie od problemów, warto sobie zdawać sprawę, że populacja pomników z jeleniami sukcesywnie rośnie i nie dotyczy wyłącznie wspomnianej „alei”. Jednym z mniej znanych jest jelonek na skwerze przy jednym z wejść do Parku Zdrojowego. Ten akurat leży, bo nawiązuje do herby naszego partnerskiego miasta we Włoszech – Cervi. Nawiązuje grafiką do herbu tamtego miasta.

Galeria
Image
Image
Image