Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak wraz z radnymi na ul. Kamienne Schodki.

Autor: redakcja UMJG

7.7.2020 - 14:32

Zakończyły się dwie ważne inwestycje

Otwarty jest już parking przy ul. ks. Dominika Kostiala. Zadanie to obejmowało także remont schodów przy ul. Kamienne Schodki. Można też już korzystać w pełni z wyremontowanej ulicy Nadbrzeżnej.

Remont ul. Kamienne Schodki i ks. Kostiala zrealizowaliśmy z dużym udziałem środków Unii Europejskiej – powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. Zadanie to było realizowane w ramach programu rewitalizacji obszarów miejskich. Koszt to 1,3 miliona złotych. – Dofinansowanie wyniosło łącznie ponad 90 procent, bo oprócz środków w UE, otrzymaliśmy też środki z budżetu państwa – powiedział Jerzy Łużniak.

Inwestycję realizowało Kółko Rolnicze „Siedlęcin”. Parking przy ul. ks. Kostiala wcześniej był w opłakanym stanie. Kierowcy musieli najpierw pokonać tor przeszkód związany z błotem i dziurami. A po wyjściu z auta nie sposób było nie wdepnąć w kałużę.

Powstał tu nowy parking na 67 miejsc. Postój jest bezpłatny. Wyremontowana ul. Kamienne Schodki ponadto stanowi wygodny łącznik pieszy ul. 1 Maja z ul. Kilińskiego.

Do użytku oddana została także ulica Nadbrzeżna. Wyremontowano ją ze środków europejskich, przeznaczonych na walkę z niską emisją. – Tu dofinansowanie było mniejsze, wynosiło 40 procent wartości inwestycji – powiedział J. Łużniak. – To dlatego, że dofinansowanie obejmowało budowę ścieżki rowerowej, natomiast jezdnię wykonaliśmy ze środków budżetu miasta.

Zadanie to realizowało konsorcjum COM-D z Jawora i Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Wartość inwestycji to około 6,8 miliona złotych.

Ulica Nadbrzeżna jest przede wszystkim trasą rowerową oraz drogą dojazdową do posesji, dlatego obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 20 km/h (strefa zamieszkania). – Są na niej zamontowane dwie zapory, które ograniczają możliwość przejazdu. Mam gorącą prośbę odo mieszkańców i kierowców, o nie demontowanie ich – zaapelował prezydent Łużniak. – Nie traktujmy tej drogi jako skrótu z centrum Jeleniej Góry do Cieplic.

Prezydent odwiedził obie inwestycje w towarzystwie jeleniogórskich radnych. Podkreślał udział rady w tych przedsięwzięciach. – Przede wszystkim dziękuję radnym za to, że wyrazili zgodę na te inwestycje – mówił prezydent. - Zresztą, nie tylko na te. Mamy cały pakiet 20 planowanych inwestycji dotyczących walki z niską emisją. Realizowany jest np. łącznik dróg rowerowych ER2 z ER 6.

Galeria
Image
Image
Image
Image