Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu

Sprawiedliwy Handel (ang. Fair Trade), jest to wspierany przez konsumentów międzynarodowy ruch społeczny organizowany przez organizacje pozarządowe, firmy, aktywistów i wolontariuszy na rzecz pomocy rozwojowej, wykluczonym ekonomicznie drobnym wytwórcom i pracownikom najemnym z krajów rozwijających się. Wybierając produkty Sprawiedliwego Handlu, konsumenci mogą wywierać realny wpływ na poprawę warunków życia ubogich społeczności, przyczyniając się tym samym do zrównoważonego rozwoju. Udział w kampanii jest bezpłatny.

W Polsce kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu koordynują:

Więcej informacji na www.spolecznosci.fairtrade.org.pl

Miasto Jelenia Góra, jako pierwsze na Dolnym Śląsku i drugie w Polsce uzyskało tytuł Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu .Uroczyste wręczenie certyfikatu odbyło się w dniu 01.09.2018 roku.Wydarzenie jest zwieńczeniem starań , jakie Grupa Koordynująca kampanię podejmowała od wielu lat na rzecz promowania idei Sprawiedliwego Handlu, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji wśród mieszkańców i mieszkanek Miasta ,szkół ,przedszkoli, organizacji pozarządowych, biznesmenów i pracowników administracji państwowej. Tym samym nasze miasto dołączyło do grona ponad dwóch tysięcy miast w 34  krajach świata chlubiących się tytułem Fair Trade Towns.!

www.fairtrade.org.pl/aktualnosc/jelenia-gora-przyjazna-dla-sprawiedliweg...

W latach 2013 -2018 kampania “Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”  była  objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły .

Jesteśmy Miastem Przyjaznym dla Sprawiedliwego Handlu!

 

Plan  działania.

Uchwały Rady Miejskiej w sprawie stanowiska popierającego ideę Sprawiedliwego Handlu i starań Miasta Jeleniej Góry o uzyskanie tytułu „Miasta przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu”.

Czy wiecie że.... - w jeleniogórskich sklepach ROSSMANN i stacjach benzynowych ORLEN dostępne są artykuły ze znakiem FT...

Produkty Sprawiedliwego Handlu używane w przedsiębiorstwach, instytucjach państwowych,szkołach i organizacjach pozarządowych na terenie miasta Jelenia Góra:

Zapraszamy do galerii zdjęć

Popieramy ideę Sprawiedliwego Handlu, której celem jest uzyskanie przez Jelenią Górę certyfikatu i dołączenie do miast wspierających działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

  1.  Podjecie przez rade pedagogiczną lub radę wydziału oraz samorząd szkolny  lub studencki uchwały  o poparciu dla idei   Sprawiedliwego Handlu,

Kryteria przyznania tytułu Wspólnocie wyznaniowej.

Do pobrania DEKLARACJE POPARCIA dla firm i organizacji. Przypominamy, że do DEKLARACJI należy dołączyć 10 paragonów /faktur potwierdzających zakup/stosowanie przynajmniej 2 art ze znakiem FAIRTRADE.

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem (plik pdf), a dotyczącego uzyskania statusu miasta przyjaznego dla sprawiedliwego handlu.

Zapraszamy do lektury biuletynów

Lista Członków Grupy Koordynującej Kampanię

 

Kalendarz FB