Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu

Kampania Miast Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade Town) jest organizowana z inicjatywy obywatelskiej i prowadzona pod patronatem organizacji pozarządowych:

Na koniec 2017 roku kampania obejmowała blisko 2000 miast  Fair Trade Towns w 30 krajach na sześciu kontynentach.Ciągle napływają nowe zgłoszenia a Kampanię rozpoczęto również w takich krajach jak: Korea Południowa, Tajwan, Węgry ,Słowenia,Litwa, i Liban. Więcej informacji na: www.miasta.fairtrade.org.pl

10 listopada 2012 roku Poznań jako pierwsze miasto w Polsce uzyskał od KSH i PSSH zaszczytny tytuł Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu (tytuł został odnowiony w 2014 roku). Uchwały promujące kampanię na rzecz sprawiedliwego handlu zostały podjęte w Gdańsku i Jeleniej Górze.

Nasze działania przyczynią się do zmniejszenia ubóstwa, zaniechania pracy dzieci i likwidacji niewolnictwa na obrszarach Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a celem jest także szerzenie idei poszanowania środowiska naturalnego oraz promowanie produktów wytwarzanych w ramach Sprawiedliwego Handlu. 

Odpowiedzialna konsumcja oznacza dla nas  m .in. wspieranie  lokalnych producentów z krajów Globalnego Południa.

Kampania “Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły w latach 2013 - 2018

Plan  działania.

Uchwały Rady Miejskiej w sprawie stanowiska popierającego ideę Sprawiedliwego Handlu i starań Miasta Jeleniej Góry o uzyskanie tytułu „Miasta przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu”.

Czy wiecie że.... - w jeleniogórskich sklepach ROSSMANN i stacjach benzynowych ORLEN dostępne są artykuły ze znakiem FT...

Produkty Sprawiedliwego Handlu używane w przedsiębiorstwach, instytucjach państwowych,szkołach i organizacjach pozarządowych na terenie miasta Jelenia Góra:

Zapraszamy do galerii zdjęć

Popieramy ideę Sprawiedliwego Handlu, której celem jest uzyskanie przez Jelenią Górę certyfikatu i dołączenie do miast wspierających działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

  1.  Podjecie przez rade pedagogiczną lub radę wydziału oraz samorząd szkolny  lub studencki uchwały  o poparciu dla idei   Sprawiedliwego Handlu,

Kryteria przyznania tytułu Wspólnocie wyznaniowej.

Do pobrania DEKLARACJE POPARCIA dla firm i organizacji. Przypominamy, że do DEKLARACJI należy dołączyć 10 paragonów /faktur potwierdzających zakup/stosowanie przynajmniej 2 art ze znakiem FAIRTRADE.

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem (plik pdf), a dotyczącego uzyskania statusu miasta przyjaznego dla sprawiedliwego handlu.

Zapraszamy do lektury biuletynów

Lista Członków Grupy Koordynującej Kampanię

 

Kalendarz FB