Ocalić od zapomnienia

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak w imieniu mieszkańców złożył dzisiaj (czwartek, 31 października) pamiątkowe wiązanki na grobach osób, które zapisały się w historii miasta oraz regionu.

Lista tych, którzy odeszli, a ich zasługi dla wizerunku Miasta w różnych jego epokach są wyraziste, jest bardzo długa. Ich groby na jeleniogórskich cmentarzach niekiedy są otoczone opieką, ale nie zawsze. Nie wszyscy mieli tu rodziny, a ich przyjaciół także często już nie ma.

– W dniu tak szczególnym, jak Święto Zmarłych warto przypomnieć sobie o ich zasługach, o tym, że miasto bez ich pracy wyglądałoby inaczej – powiedział prezydent Jerzy Łużniak.

Są wśród nich ludzie, którzy kierowali życiem miasta i mieli osobisty wpływ na wielkie inwestycje. Są też inni, którzy przepracowali skromnie swoje życie i nie byli ważni w rozumieniu obejmowanych stanowisk. Wszystkich ich połączyło jedno – żyli dla miasta, kochali je, pracowali, by wizerunek Jeleniej Góry był jak najbardziej kolorowy. Łączy ich to, że kochali Jeleniogórzan sobie współczesnych. Jesteśmy im winni pamięć.

– Proponuję, by każdego roku sięgnąć do wspomnień o kimś, kto zapisał się w naszej pamięci jako dobry człowiek, dla którego ważna była Jelenia Góra i zapalić świeczkę na miejscu jego spoczynku, jako podziękowanie za to, że był z nami – dodał prezydent. Wspólnie z pracownikami Departamentu Prezydenta oraz komendantem Karkonoskiego Hufca ZHP odwiedzili dzisiaj dziesięć grobów.

– Dziękuję wszystkim, którzy pójdą za moim przykładem i znajdą w swoich wspomnieniach kogoś, kto na ten gest zasługuje. Każdy z nas przecież nosi w sobie pamięć o kimś ważnym dla siebie… – dodał prezydent.

Upamiętnieni mieszkańcy to: ks. Wilhelm Kubsz - kapelan II Armii Wojska Polskiego, Arthur Hartung - nadburmistrz miasta Hirschberg, ks. Dominik Kostial – proboszcz parafii pw. św. Erazma i Pankracego, ks. Jerzy Gniatczyk – proboszcz parafii osiedla Czarne, Wojciech Tabaka – starosta powiatu jeleniogórskiego, Waldemar Siemaszko – gospodarz schroniska Samotnia, ratownik GOPR, płk Edward Jakubowski – wieloletni szef jeleniogórskiego związku kombatantów, Tadeusz Steć – przewodnik sudecki, Eugene Fuellner - twórca fabryki maszyn papierniczych (dzisiejsze PMPoland), Antoni Mazurkiewicz - pamiętany przez wielu jeleniogórzan kontroler biletów MZK.

Galeria: 

 

Kalendarz FB