Pływająca fontanna w Parku Norweskim

Trwają próby techniczne jednego z ostatnich elementów rewitalizowanego Parku Norweskiego – pływającej fontanny, która odmieniła wygląd, szczególnie wieczorem, stawu w Parku. Fontanna jest podświetlana światłem płynnie zmieniającym barwę, a jednocześnie jej dysze – sterowane elektronicznie – powodują, że zmienia się również kształt wyrzucanego pióropusza wody. Poza funkcją ozdobną fontanna również natlenia wody stawu i filtruje wodę kierowaną do dysz.

- Ten Park, którego rewitalizacja trwała dwa lata, w okresie 2012/13, będzie miał zupełnie inny charakter od Zdrojowego. O ile tamten ma być przeznaczony przede wszystkim do spokojnych spacerów, to Norweski zaplanowaliśmy tak, by był miejscem czynnej rekreacji – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – Stąd tak budowano nawierzchnię ścieżek, by mogli tu jeździć rolkarze i rowerzyści, teren jest monitorowany i oświetlony. Udało się pozyskać na to lwią część środków z funduszy Unii Europejskiej, skierowanych głównie na działania dotyczące ochrony wód i ochrony przeciwpowodziowej w tym miejscy, bo tędy przepływa kapryśny potok, który przy deszczach nawalnych szybko wzbiera i powoduje spore problemy. Znaczną część pieniędzy pochłonęła ochrona brzegów potoku i stawu, oczyściliśmy dno stawu i doprowadziliśmy całe teren do porządku.

 

A fontanna po okresie prób technicznych, które zakończą się w poniedziałek wieczorem zostanie zdemontowana na zimę, bo może pracować przy aurze niezbyt mroźnej. Jej dysze do wtorku będą czynne przez cały dzień, natomiast podświetlenie – w godz. 17 – 21, więc każdy, kto będzie miał ochotę to zobaczyć, może w trakcie weekendu zdecydować się na spacer do Parku.

 fot: Karol Woliński

Galeria: 

 

Kalendarz FB